Pałac w Bobrowie

Ruiny Pałacu w Bobrowie wprawiają odwiedzających w osłupienie. Ciężko sobie wyobrazić, jaka byłaby reakcja turystów, gdyby pałac pozostał w stanie z lat swej świetności. Niewątpliwie byłby to jeden z najpiękniejszych, o ile nie najbardziej zachwycający pałac z całej Doliny Pałaców i Ogrodów.

Zespół pałacowy znajduje się w dolnej części wsi. W jego skład wchodzą wspomniane już ruiny, pozostałości po parku, mauzoleum dawnych właścicieli i kaplicy oraz zabudowa gospodarcza. Neorenesansowy pałac wzniesiono w XIX wieku w miejscu renesansowej rezydencji. To 3-kondygnayjna budowla, z mocno rozczłonkowaną bryłą, posiadająca liczne mniejsze formy architektoniczne, jak wykusze, zdobione szczyty, tarasy, wieżyczki, etc. Dopełnieniem całości jest masywna wieża typu donjon. Obiekt jest niemal całkowicie zrujnowany.

W pobliżu pałacu, znajduje się zabudowa gospodarcza o monumentalnej architekturze stylizowanej na castrum romanum (rzymski obóz wojskowy). Przed pałacem, w miejscu dawnego podjazdu, znajdują się dwie kamienne rzeźby, przedstawiajace lwy siedzące na postumentach i wspierające się o kartusze herbowe (prawdopodobnie właścicieli).