Ruiny Zamku Bolczów

Ruiny Zamku Bolczów, znajdują się w Rudawach Janowickich – niewysokim paśmie, zamykającym od wschodu Kotlinę Jeleniogórską. Warownia została wzniesiona w XIV wieku pośród malowniczej scenerii. W trakcie prac wykorzystano naturalne ukształtowanie terenu.

Część murów powstała poprzez wypełnienie kamieniem przestrzeni pomiędzy skalnymi basztami. Masywne, granitowe bloki, wtopione w bryłę zamku, znacznie podniosły jego walory obronne, a przy okazji ułatwiły pracę budowniczym. W pierwszych latach istnienia, warownia stanowiła siedzibę rycerską rodu Boliców. Inicjatorem wzniesienia tej budowli był rycerz Bolcze – dworzanin księcia świdnicko – jaworskiego.

Na przestrzeni wieków, zameczek zmieniał swój wygląd, był rozbudowywany i wzmacniany. Jedynym wejściem był most zwodzony przerzucony nad suchą fosą, której pozostałości można zobaczyć do dziś. Mimo swych walorów obronnych, warownia nie pozostał niezdobyta. Już w 1433 roku zamek zdobyli świdniccy mieszczanie, chcąc ukrócić napady na wędrownych kupców, jakich dopuszczali się ówcześni właściciele Bolczowa. W trakcie wojen husyckich, zamek był jedną z głównych siedzib Husytów, z kolei w trakcie wojny trzydziestoletniej, stacjonowały tu wojska cesarskie. W 1645 roku, zamek został zdobyty i spalony przez Szwedów. Już nigdy nie powrócił do stanu z lat swoich świetności i stopniowo popadał w coraz większą ruinę. Już w pierwszej połowie XIX wieku podjęto prace rekonstrukcyjne, mające na celu uchowanie tego, co zostało po warowni. Na miejscu stworzono gospodę oraz schronisko turystyczne, które obecnie są już wyłącznie historią. Do ruin Zamku Bolczów najprościej dotrzeć zielonym pieszym szlakiem Zamków Piastowskich, prowadzącym od strony położonych poniżej Janowic Wielkich. Ruiny Zamku Bolczów stanowią wybitny punkt widokowy, z którego rozpościera się piękna panorama na Kotlinę Jeleniogórską oraz Karkonosze.