Chatka Górzystów

Chatka Górzystów, to schronisko turystyczne położone na Hali Izerskiej w Górach Izerskich. Jeszcze przed II Wojną Światową, powierzchnię hali zajmowała osada Gross – Izer. Do dziś zachował się wyłącznie budynek starej szkoły z 1938 roku, który zaadoptowano na schronisko.

Chatka Górzystów ma dobrą lokalizację, ponieważ zarówno do Szklarskiej Poręby, jak i do Świeradowa Zdroju jest stąd stosunkowo niedaleko. Otaczające ją tereny są idealną areną dla rowerzystów. Z kolei w sezonie zimowym, w tej części Gór Izerskich nie sposób nie trafić na biegaczy.

Te czynniki wpływają na fakt, że praktycznie przez cały rok, czy to w Chatce, czy w jej bezpośrednim otoczeniu, można natrafić na grupy turystów. Chatka Górzystów zasłynęła wśród odwiedzających pyszną kuchnią. Śmiało można powiedzieć, że serwowane tu naleśniki stały się najpopularniejszymi w promieniu co najmniej 100 kilometrów. Oprócz usług gastronomicznych, oferuje się tu także noclegi. Schronisko posiada kilkadziesiąt miejsc noclegowych. Należy tu jednak zaznaczyć, że nie jest to odpowiednie miejsce dla osób szukających luksusów. Zazwyczaj nie ma tu prądu, a goście spędzają czas przy świecach lub latarkach, a aby ogrzać pomieszczenia, samemu trzeba napalić w piecyku.

Przy Chatce Górzystów przebiega kilka pieszych szlaków turystycznych oraz tras rowerowych i dla biegaczy narciarskich. Czerwony szlak pieszy prowadzi do Jakuszyc, niebieski łączy Świeradów Zdrój ze Szklarską Porębą, natomiast idąc za żółtymi znakami dotrze się do Rozdroża Izerskiego.