Dom Hauptmanna

Na wstępie należy przedstawić braci Hauptmannów. Młodszy z nich, urodzony w 1862 roku, to powieściopisarz i dramaturg. Mieszkając w Szklarskiej Porębie, stworzył swoje największe dzieło – „Tkacze”. To sztuka z 1892 roku, opisująca powstanie tkaczy na Śląsku w 1844 roku. W 1912 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości.

Starszy brat – Carl – filozof, poeta, dramatopisarz. Jego jedno ze słynniejszych dzieł, to „Księga Ducha Gór”. Często pisywał w dialekcie śląskim. W 1890 roku, bracia zakupili dom w Szklarskiej Porębie, będący dziś jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych miejscowości. Dom pisarzy dość szybko stał się miejscem spotkań artystów. W 1922 roku, powstało „Stowarzyszenie Artystów św. Łukasza”.

Obecnie Dom Carla i Gerharta Hauptmannůw, to miejsce licznych wystaw, spotkań artystycznych. Wśród stałych wystaw, należy wymienić: „Najmłodsze pokolenie artystów Szklarskiej Poręby”, „Gerhart Hauptmann i jego krąg towarzyski”, „Carl Hauptmann
i jego przyjaciele”, „W królestwie Ducha Gór”, czy „Artyści szkła i fotografii”. Dom Carla i Gerharta Hauptmannów – Muzeum Karkonoskie, mieści się przy ulicy 11 Listopada 23.

Placówka otwarta jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00 – 16:00. Bilet normalny kosztuje tu 7 złotych, natomiast ulgowy 4 złote.